Czy balustrada przy schodach jest konieczna?

Budowa zarówno domu jednorodzinnego, jak i obiektu użyteczności publicznej musi odbywać się według wcześniej przygotowanego projektu. Co ciekawe, oprócz rozlokowania instalacji, czy też postawienia ścian, duże znaczenie ma również budowa schodów, o czym niewiele osób zdaje sobie sprawę. Warto wiedzieć, że niektóre rodzaje schodów zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych muszą zostać wyposażone w balustradę. Kiedy montaż tego elementu jest niezbędny? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Schody – nowoczesne i oryginalne formy

Coraz więcej właścicieli budynków oraz inwestorów zwraca uwagę na detale budowlane, między innymi na konstrukcję schodów. Bardzo modne w ostatnim czasie są nie tylko tradycyjne schody proste, ale również kręcone, wykończone ciekawymi materiałami lub też wykonane z ponadczasowych tworzyw, między innymi drewna czy kamienia. Warto jednak pamiętać, że przed przygotowaniem projektu budowy obiektu, należy zapoznać się z ustawami zawartymi w Prawie budowlanym. W przypadku schodów duże znaczenie ma konieczność montażu balustrad. Informacje o tym, w jakich przypadkach powinno się je koniecznie postawić, są zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki.

Balustrady ochronne – gdzie trzeba je zamontować?

Według przepisów schody wolnostojące, a także te, które wydzielone są ścianami klatki schodowej oraz mające większą wysokość niż 50 cm, muszą zostać wyposażone w balustrady. Są to schody znajdujące się na przykład zarówno w budynkach użyteczności publicznej lub blokach, jak i w domach jednorodzinnych. 

Podobne przepisy dotyczą także schodów zewnętrznych, które prowadzą do domu jednorodzinnego. W tym wypadku jednak balustrady powinny być przedłużone poza długość biegu schodów, o co najmniej 30 cm u góry oraz u dołu. Natomiast, gdy takie schody mają mniej niż 1 m wysokości, można zrezygnować z montowania w nich balustrad. Pod warunkiem oczywiście, że z obu stron są one szersze od drzwi lub przejścia o minimum 0,5 m, do których prowadzą.

Wysokość balustrady, prześwity 

Wysokości balustrad, prześwitów lub też wielkość otworów pomiędzy elementami wypełnienia balustrad regulowane są przypisanymi BHP. 

  1. Budynki oświaty, wychowania, zakłady opieki zdrowotnej, obiekty wielorodzinne i zamieszkania zbiorowego:

•Minimalna wysokość balustrady powinna wynosić 1,1 m, natomiast maksymalny prześwit 0,12 m.

2. Inne budynki:

•Minimalna wysokość balustrady ponownie powinna wynosić 1,1 m, natomiast maksymalny prześwit może wynosić 0,2 m 

3. Budynki jednorodzinne, wnętrza mieszkań wielopoziomowych:

•Minimalna wysokość balustrady powinna wynosić 0,9 m, natomiast maksymalnego prześwitu nie reguluje prawo.

Domy jednorodzinne – prześwity, wypełnienie balustrad

Według przytoczonych wyżej danych prawo nie reguluje natomiast wysokości maksymalnego prześwitu między balustradą, a poręczą schodów oraz rodzaju, czy wielkości wypełnień pomiędzy balustradami w schodach, które zamontowane są w domach jednorodzinnych. Warto jednak zaznaczyć, że należy zwrócić szczególną uwagę na te elementy, ponieważ w budynkach tych bardzo często dorastają małe dzieci. Zbyt duże prześwity oraz nieprawidłowy rodzaj wypełnienia balustrad może okazać się niebezpieczny. 

Warto między innymi dla przykładu zrezygnować z balustrad typowo ażurowych, które bardzo często są poważnym zagrożeniem dla małych dzieci. Mimo że prezentują się naprawdę designersko, otwory znajdujące się w balustradach, są stanowczo zbyt duże. Dziecko może nieopatrznie włożyć w nie głowę lub próbować przecisnąć się przez nie i przez przypadek wypaść.

Według zapisów zawartych w Prawie budowlanym w wielu przypadkach montaż balustrady jest konieczny. Inne regulacje dotyczą oczywiście schodów znajdujących się w budynkach użyteczności publicznej, a inne schodów wybudowanych w domach jednorodzinnych, wielorodzinnych. Warto również zaznaczyć, że przepisy Prawa budowlanego bardzo często zmieniają się, dlatego rozsądnie jest przed budową konkretnego obiektu zapoznać się z poszczególnymi ustawami.